Miyopi Nedir?

Sağlıklı gözde sonsuzdan gelen ışınlar görüntüyü algılayan sinir tabakasında (retina) odaklanır. Miyopi, göz normalden daha uzun olduğunda veya çok dik bir korneaya sahip olduğunda ortaya çıkar. Sonuç olarak, ışık ışınları sinir tabakasının önüne odaklanır. Bu durumda, yakınındaki nesneleri net bir şekilde görürsünüz, ancak uzaktaki nesneler bulanık görünür. Tüm dünyada yaygındır ve toplumun dörtte birini etkiler. Tanımladığımız miyopi basit miyopi olarak da tanımlanır ve göz odaklanma bozukluğudur göz hastalığı kabul edilmez.

Çocuklarda Miyopi

Bu hastalık belli ölçüde kalıtsaldır. Eğer bir ebeveynin miyopisi varsa, çocuğun da olma olasılığı olmayan ebeveyne göre daha yüksektir. Miyop sıklıkla çocuklarda 8 ila 12 yaşları civarında fark edilir. Vücudun hızla büyüdüğü büyüme çağında  miyop de artış beklenir. 20’li yaşlardan sonra çok az değişiklik beklenir.

Yüksek Miyopi (Dejeneratif Miyopi)

Hastalık hafifse, göz doktorları bunu genellikle  basit miyopi olarak adlandırır.Yüksek miyopi veya dejeneratif miyopi ise bir göz hastalığıdır. Yüksek miyopi 20 yaştan sonra da ilerleyicidir sinir tabakasında yırtılma göz tansiyonu makulopati gibi birçok hastalık daha sık olarak rastlanır.

Miyopisi olan kişilerde  retina yırtığı (dekolman) geliştirme riski yüksektir. Göz doktorunuzdan retina dekolmanının belirtileri konusunda bilgi alın. Retinada dekolmanına yol açabilecek değişiklikleri izlemek için düzenli olarak göz doktorunuza başvurun.

Miyopi Belirtileri

Miyopinin belirti ve semptomlarından bazıları şunlardır:

  • Göz yorgunluğu
  • Baş ağrısı
  • Net görmek için gözlerini kısmak
  • Yol işaretleri veya okulda tahta gibi uzak nesneleri uzak görme zorluğu.

Bu bulgular çocuklarda  8 ila 12 yaşları arasında daha belirgin hale gelebilir.

Miyopi Tanı ve Tedavisi

Göz doktorunuz miyopiyi göz numarasının tespitini de içeren kapsamlı bir göz muayenesi ile teşhis edebilir. Standart bir görme testi kullanacak ve sizden odanın diğer ucuna yerleştirilmiş bir tablodaki harfleri okumanızı isteyecektir.

Doktorunuz derecenizin ne kadar olduğunu öğrenmek için bazı muayene cihazlarını kullanacaktır. Otorefraktometre  gözünüze retinadan yansıyan özel bir ışık verir. Bu test bir kişinin miyopi derecesini ölçecektir. Bir phoropter, sahip olduğunuz miyoi dercesini düzelterek nasıl bir görme ye sahip olacağınızı gösterir. Ayrıca görüşünüzü düzeltmek için uygun reçeteyi belirlemeye yardımcı olur.

Miyop: Miyopi Tedavisi

Düzeltmek için tek bir yöntem yoktur. Sizin için en uygun düzeltme gözlerinize ve yaşam tarzınıza bağlıdır. En uygun düzeltme yöntemini yani gözlük, kontakt lens, lazer operasyonu gibi alternatifleri göz doktorunuzla tartışın. Birlikte hangi düzeltmenin sizin için en etkili olabileceğine karar verebilirsiniz.

Gözlükler ve Kontakt Lensler

Gözlük veya kontakt lensler miyopiyi düzeltmek için kullanılan en yaygın yöntemlerdir. Retinadaki ışık ışınlarını yeniden odaklayarak, göz şeklinizi telafi ederek çalışırlar. Gözlükler ayrıca gözlerinizi zararlı ultraviyole (UV) ışık ışınlarından korumaya yardımcı da olabilir.

Refraktif Cerrahi

Refraktif cerrahi lazer yada diğer cerrahi yöntemlerle miyopiyi düzeltme yöntemidir. Bu cerrahi prosedürler korneayı yeniden şekillendirerek görüşünüzü netleştirir. Yeniden şekillendirilmiş kornea ışığı düzgün bir şekilde retinaya odaklar. Refraktif cerrahi yöntemlerini

LASIK , Epi-LASIK , PRK , SMILE  ve Refraktif lens değişimi olarak sıralayabiliriz.

Sizin gözünüze hangi tekniğin uygun olduğuna detaylı muayene sonunda göz doktorunuzla konuşarak karar vermeniz gerekir.

Ortokeratoloji

Miyopiyi tedavi etmek için ortokeratoloji adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Korneayı  düzleştirmek ve miyopi azaltmak için bir dizi sert kontakt lens kullanılır. Her gece sert kontakt lenslerde uyumayı içerir. Bu yöntem görmeyi tehdit eden göz enfeksiyonları riski ile ilişkilendirilmiştir. Görme düzelmesi geçicidir. Lensleri kullanmayı bıraktıktan sonra, korneanız orijinal şekline geri döner ve miyopi de geri döner.

Düşük doz atropin

Düşük doz atropin (% 0.01) göz damlası, çocuklarda ve ergenlerde miyopinin ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla önerilmiştir. Olumlu sonuç gösteren çalışmalar vardır. Ortokeratolojinin komplikasyonlarından kaçındığı için daha güvenli görünmektedir.

Göz egzersizlerinin, vitaminlerin veya hapların miyopiyi önleyebileceğini veya tedavi edebileceğini gösteren bilimsel bir kanıt yoktur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir