Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir ? Lazer Ameliyatı Her Göze Uygulanabilir Mi ? Operasyon Öncesi Detaylı Tetkik Yapılmalı

Lasik Operasyonu Nasıl Yapılır ?

Lazer operasyonları miyop,hipermetrop ve astigmatizm’i düzeltmek için yapılan göz girişimidir. Ülkemizde de dünya genelinde de en fazla lasik yöntemi kullanılmaktadır. Lasik ile kornea dokusu (gözün önündeki saydam mercek) çok hassas bir şekilde şekillendirilerek görüntünün göz alıcı hücrelerine odaklanması sağlanır. Bu şekillendirmenin kalıcı ve hassas olabilmesi için operasyon esnasında femto saniye lazer kullanılarak korneadan saydam bir tabaka kaldırılır (flep) ve düzeltme,  şekillendirme işlemi kaldırılan bu tabakanın altına yapılır sonra kaldırılan bu tabaka yerine yerleştirilir. Gözün ve operasyon planlanan kişinin bulgularına göre PRK (yüzeyel lazer=no touch), PTK gibi tekniklerde lasik yerine tercih edilebilir.

Operasyon Sonrası

Kişilerin operasyon sonrası görme ile ilgili de bilgi almaları gerekir. Özellikle belirli meslek gruplarında ve değişik ışık ortamında çalışan kişilerin bu operasyonun  çalışmalarını nasıl etkileyeceği konusunda bilgi almaları önerilir. Örneğin meslek olarak gece yoğun araç kullananlar, operasyonun gece görüşünü nasıl etkileyeceği konusunda bilgi almalıdır. Bazı hastaların travmayla darbeyle karşılaşma oranı yüksekse veya kornea dokusu inceyse PRK yöntemi tercih edilebilir. İleri yaş grubu da lasik operasyonu olabilir ama Lasik operasyonunun yaşa bağlı yakın görme yetersizliğini (presbiopi) düzeltmeyeceği bilinmelidir. Göz kuruluğu olanlar da bu kuruluğun operasyon sonrasında nasıl seyir izleyebileceği konusunda bilgi almalıdır.

Lazer Ameliyatı Her Göze Uygulanabilir Mi? Genelde lazer ile göz numarasını düzeltme ama özellikle de lasik operasyonunda kornea kalınlığı ve şeklinin detaylı incelenmesi gerekir. Bu kornea topoğrafisi ile yapılır. Topoğrafik olarak uygun olmayan gözlere yapıldığında gözde operasyon sonrasında uzun dönemde görmeyi ciddi anlamda olumsuz etkileyebilecek problemler yaşanabilir.

Ayrıca geçirilmiş hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, genetik kökenli (ailevi) bir hastalık olup olmadığı da sorgulanmalıdır.

Bu içeriğimiz de sizlere kimler lazer ameliyatı olabilir detaylıca anlattık bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir